Poradna NATINOR


 Vážení návštěvníci naší poradny,

omlouváme se, ale z časových důvodů se nemůžeme Vašim dotazům věnovat tak, jak bychom chtěli. Proto je poradna dočasně zastavena. Vzhledem k tomu, že se témata v dotazech opakují (nácvik čistotnosti, krmení, průjem, očkování, onemocnění slinivky, hárání, kdy na krytí, stanovení hladiny progesteronu, výživa štěňat, bojácnost, problémové chování, onemocnění kůže, euthanasie, osteosarkom, alergie, pohybové potíže, falešná březost atd.), zalistujte, prosím, v předchozích příspěvcích.

Další informace týkající se péče o psa naleznete na našem webu v hlavním menu pod odkazem
JAK TO DĚLÁME
.

Děkujeme za pochopení. Zlata B.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7


 

NATINOR 16/07/2007 22:00:04

Dobrý večer, Dančo. Osteosarkom je bohužel onemocnění velmi závažné, s nepříznivou prognózou. Rakovina kostí je velmi progresivní, s velkou pravděpodobností vytváří poměrně rychle metastázy v okolních měkkých tkáních a ve vnitřních orgánech. Amputaci postižené končetiny musí lékař velmi pečlivě zvážit, ne pro každého pacienta je vhodná. Je zde ještě možnost léčit cytostatiky, popřípadě ozařováním, ale i tato léčba život psa nezachrání, maximálně prodlouží o několik měsíců. Doporučuji Vám tyto možnosti léčby podrobně probrat s lékařem a rozhodnout se, zda má pro Vás význam, aby ji Váš přítel podstoupil. I když se uvádí, že psi snášejí cytostatika a ozařování lépe, než lidé, i pro ně to znamená výrazné zhoršení celkového zdravotního stavu, nevolnosti a bolesti. Vím, jak velmi težké je přijmout tak závažné skutečnosti, ale nezbývá nic jiného, než sebrat všechny své síly a odvahu a projít se svým přítelem poslední období jeho života. Kapky proti bolesti nakapejte do malého množství vody a podejte je pejskovi přimo do tlamy - kávovou lžičkou nebo injekční stříkačkou. Před podáním pejskovi hlavu mírně zakloňte. Hodně štěstí přeje Zlata B.

 

NATINOR 16/07/2007 21:46:13
Dobrý večer, Veroniko. K zabřeznutí stačí jedno úspěšné nakrytí. Vzhledem k tomu, že spermie mají schopnost přežít a být oplozeníschopné v pohlavních orgánech feny 4 až 6 dní, opakované krytí druhý den nemá žádný význam. Březost Vám potvrdí veterinární lékař - nejdříve mezi 18. - 21. dnem po krytí vyšetřením pohmatem, od 25. dne lze plody v tělě matky prokázat ultrazvukem. Krásný večer přeje Zlata B.
 

Danča 16/07/2007 21:26:54
dobrý den, chtěla bych se dozvědět víc o zhoubném kostním nádoru jménem OSTEOSARKOM. máme doma psa a je mu skoro šest let. jednou přes noc pobíhal po venku a ráno chodil po třech měl velkou bouli na zadní noze. Vázali jsme mu to obvazem, chladili a dávali mu na to ocet. Asi po dvou dnech už běhal a chodil normálně. Ale nezlepšovalo se mu to ani nezhoršovalo. Tak jsme jeli k veterináři a ten nám dal něco jako černou mast..mazali jsme mu to každý den ráno a večer. Ale boule se začala zvětšovat. Tak jsme jeli znovu k panu veterináři a ten nám řekl že se jedná o osteosarkom a že se to dá jedině amputovat, ale že se zadní nohy neapmutují. a dal nám kapky proti bolesti. Jenže není je do něho dostat hned to vyslimtá a když mu to do něčeho nakapem tak to taky pozná.... a chtěla bych se teda zeptat jestli se to dá nějak léčit nebo co se stím dá dělat. jsme na něm citově závislí...předem Vám Děkuji
kytickaDanka@seznam.cz

very 16/07/2007 21:05:22
dobrý večer,máme fenu včera jsme ji poprvé nechali připustit a vše dobré,dneska jsme byli znova a už nechtěli tak by mě zajímalo jesli pokrytí stačí jednou,nebo víckrát,když už se to nedaří?A jak poznám,že je fena březí?děkuji za odpověd
veronika.spacilova@seznam.cz

NATINOR 16/07/2007 20:44:56
Dobrý večer, Věrko. Puberta a s ní spojené první hárání u fen obvykle nastupuje několik měsíců po dosažení velikosti a živé hmotnosti dospělého zvířete. Malá plemena mají tendenci poprvé hárat mezi 6. až 10. měsícem, u větších plemen se první hárání může posunout až do věku 20. měsíců. Srdečně zdraví Zlata B.
 

NATINOR 16/07/2007 20:35:30
Dobrý večer, Luboši. Varlátka ve třech měsících stáří pejskovi už skutečně zřejmě nesestoupí. Mohl byste se ještě pokusit pomoci jim na správné místo hormonálními injekcemi - ty, samozřejmě, musí aplikovat veterinární lékař - společně s podáváním vitamínu E. Pokud to nepomůže, doporučovala bych Vám nechat varlata z břišní dutiny odstranit - pro tkáň varlat není příhodná vyšší teplota (v šourku je teplota o neco nižší, než v břišní dutině) - v dospělém věku psa by tato skutečnost mohla mít skutečně za následek onemocnění rakovinou. I bez varlátek Váš pejsek prožije báječný život, navíc jej kastrací uchráníte od nebezpečné nemoci. Pravděpodobnost onemocnění je poměrně vysoká. Srdečně zdraví Zlata B.
 

NATINOR 16/07/2007 20:23:29
Dobrý vščer, Stáňo. Chtít po sedmileté feně velkého plemene první štěňata je stejné, jako kdyby jste sama měla poprvé rodit po padesátce. Riziko komplikací je skutečně vysoké a ani veterinární dozor je neodstraní. Pokud jste chtěla svou fenku využít v chovu, měla jste na to myslet dříve. Zvažte, prosím, své rozhodnutí. Z mého pohledu je takovéto jednání nerozumné a zbytečně ohrožující život staré feny. Hezké léto přeje Zlata B.
 

Věra 16/07/2007 09:02:12
Dobrý den,chtěla bych se zeptat kdy poprvé začne hárat fenka zlatého kokrspaněla.Děkuji Vám za odpověď Věra
vera84@atlas.cz

Luboš 16/07/2007 00:45:58
Dobrý večer, máme pejska ve stáří 3 měsíce. Ještě nemá sestouplá varlata. Chovatelka tvrdí, že v 8týdnech byla sestouplá (možné to je)a nabízí pejska vrátit. Přečetl jsem si ale na netu podrobnosti o této vadě a tedy vím, že varlata už s velkou pravděpodobností nesestoupí. Pejska samozřejmě vrátit nechceme, ale nikde jsem se nedočetl s jakou pravděpodobností nás čekají problémy a zda je lepší nechat vše jak je nebo někdy později vykastrovat jako prevenci rakoviny!? Děkuji za odpověď Luboš
tina@cbox.cz

Stana 15/07/2007 22:08:13
Dobrý den,chtela bych se poradit o mí fenečce Ketyně.Je jí 7 let a chtěla bych mít od ní štěnátka.Není uz na to stara.Je to labradorský retrívr čistokrevný a prý jsou dobrými rodici.Ale nikdy štěnátka neměla.Nemohla bych jí nějak ublížit.Byla by hlídaná veterinářem.Tak mi prosím poradte.Děkuji Stána.
S.sprincova@seznam.cz

NATINOR 15/07/2007 17:04:51
Dobrý den, Andreo. Podle toho, co píšete mám dojem, že se u feněčky jedná o zdravotní problém. Pokud jinak čistotný, vychovaný pes začne náhle porušovat domácí pravidla, vždy bychom se měli nejprve zajímat o jeho zdravotní stav. I vzhledem k předchozím komplikacím (falešná březost, uštknutí zmijí) Vám doporučuji nechat holčičku důkladně vyšetřit veterinárním lékařem. Bylo by velmi vhodné vzít s sebou i vzorek stolice, aby měl lékař pro stanovení diagnózy co nejvíce informací. Hodně zdraví Vám i fenečce přeje Zlata B.
 

NATINOR 15/07/2007 16:54:51
Dobrý den, Jiří. Onemocnění kůže jsou často velice úporná a jejich úspěšná léčba nějakou dobu trvá, často musí být nasazována opakovaně. Pokud Váš lékař diagnostikoval \"flíčky\" jako plísňové onemocnění, měl byste mu věřit. Můžete jej ještě požádat o odběr kožních stěrů, vzorků srsti a kůže k podrobnějšímu mikrobiologickému vyšetření, aby léčba byla cílená a více účinná. Zdraví kůže psa můžete podpořit pravidelným podáváním přípravku Gelacan Champion (najdete jej na www.orling.cz), ten je přímo určen k hloubkové výživě a regeneraci kůže a pomáhá i při léčbě kožních onemocnění. Krásnou neděli přeje Zlata B.
 

NATINOR 15/07/2007 16:43:32
Lucinko, pokud budete štěně krmit Eukanubou a přidávat Gelacan Baby s jednou kapslí Cetebe 500mg denně, úplně to postačí. I ve výživě německé dogy platí, že všeho moc škodí. Chápu, že chcete pro své štěňátko zajistit kvalitní výživu, ale prospělo by Vám zachovat si trochu odstup a chladnou hlavu. Nezapomeňte dodržovat pokyny chovatele štěněte a první týden i složení krmné dávky, na které bylo zvyklé. Přechod na nové krmení by měl být pozvolný a plynulý, předejdete tak zažívacím obtížím. Hodně radosti s dogátkem přeje Zlata B.
 

NATINOR 15/07/2007 16:24:34
Ivo, myslela jsem to tak, že pokud za neúspěšné gravidity Vaší fenečky může herpesvisrus, klidně je možné, že k resorpci zárodků došlo ještě v době ranné gravidity před prvním vyšetřením březosti u lékaře. Fenka mohla být úspěšně oplodněna, ale při vyšetření na potvrzení gravidity se vzhledem k absenci plodů mohla již jevit jako fena, která nezabřezla. Vakcinací proti herpesvirové nákaze před dalším krytím tuto možnost vyloučíte. Příčinou nezabřeznutí může být i přerůstání výstelky dělohy. Počínající zánět lze diagnostikovat pomocí vyšetření biochemie krve, specializovaným mikrobiologickým vyšetřením, sérologickým vyšetřením, zobrazovacími metodami aj. Krásnou neděli přeje Zlata B.
 

NATINOR 15/07/2007 15:29:23
Verunko, Vaše štěňátko je pouze malým, nezkušeným dítětem. Jeho chování je důsledkem stresu a strachu z osamění. Pokud nemůžete být holčičce v noci nablízku zkuste se jí nahradit - použijte své staré obnošené tričko (nevyprané, musí být z něj cítit Vaše vůně), ideální je, když jej navléknete na nějakého většího plyšáka, aby se k němu štěně mohlo přitulit. Holčička se nebude cítit tak opuštěně, Vaše vůně bude stále s ní. I přes to je možné, že její obavy budou ještě chvíli přetrvávat. Musíte být trpělivá a zejména laskavá. Nějaký čas to trvá, než se pejsek osmělí. Pokud je fenka citlivější, bude vhodnější začít s nácvikem samostatnosti o něco později, až si u Vás zvykne a nebude tesknit po své matce a sourozencích. Vaší prioritou by teď měla být snaha o vytvoření co nejlepšího, pozitivního pouta mezi Vámi a štěnětem v novém domově. Hodně úspěchů přeje Zlata B.
 

NATINOR 15/07/2007 15:15:55
Pavlínko, jestli je slepota štěněte trvalá nebo léčitelná, to musí posoudit veterinární lékař. I v případě trvalé slepoty je pes schopen prožít spokojený život - ostatní smysly nahradí ten zbývající. Je však velmi důležité, aby jeho majitel našel vhodný způsob komunikace, nezbytné budou vycházky pouze na vodítku, aby byla zajištěna pejskova bezpečnost. Naopak v jemu známém, bezpečném domácím prostředí se i slepý pes naučí bezchybně orientovat. Dovolte mi však pozastavit se nad způsoby chovatele postiženého štěněte. Nabízet postižené štěně stylem citového vydírání a manipulace (pokud si jej nevezmete, utratím ho) je podle mne nejen neetické, ale doslova nechutné! Chovatel je tím, kdo by měl nést plnou zodpovědnost za život psů, které přivedl na svět. Krásný víkend přeje Zlata B.
 

Andrea Židová 15/07/2007 11:46:32
Dobrý den, mám doma fenku jezevčíka, jsou jí čtyři roky. Již asi týden má časté nucení na stolici, když jdeme ven, musí třikrát i čtyřikrát během jedné cca 15-ti minutové procházky. Dokonce i v noci, přestože to dosud bylo bez problémů, tak se dokáže i několikrát pokakat. Když byla malá, občas se počůrala v noci v bytě, tehdy jsem dle rady lékaře, jí zavírala dveře od ložnice, kde má pelíšek, neboť prý si neznečistí své teritorium, tak jsem to udělala a pomohlo to. Nyní jsem to tedy začala dělat znovu, ale vykakala se i tak. Nevím, jestli to s tím může souviset, ale měla cca před třemi týdny falešnou březost, kdy po týdnu jejího trvání jí uštkla zmije a dostávala tedy antibiotika. Měla jen velký otok čumáku, ale nyní je už vše v pořádku kromě toho, že nechce chodit na dlouhé procházky, které měla vždy velice ráda, pořád se chce vrátit domů. Ale jinak je i nadále velice živá, hravá, žere také normálně. Předem moc děkuji za odpověď.
ajka@centrum.cz

Jiří 14/07/2007 22:15:08
dobry večer, u veterznaře jsme byli,dal nám takové mazání na plísen,ale nefunguje to,vyzkoušeli jsme toho dost,ale neuspesne.nebylo by tamneco ze zkusenosti jinych chovatelu.dekuji s pozdravem jiri.co chodici lupy nevim
 

Lucka 14/07/2007 18:55:26
Paní Zlatuško, velice moc se omlouvám za chyby, ruce byly rychlejší než jsem si to po sobě přečetla:-) Hezký den Lucka
 

Lucka 14/07/2007 18:54:09
Dobrý den paní zlatuško, moc Vám děkuji za rady, které mi poskytujete. Jen mám ještě takový malý zmatek ve výběru doplňkové stravy, chtěla bych denně přidávat CETEBE 500mg, dále si neumím poradit,tak aby se to navzájem nebilo, zda Calcium Citrát nebo Canvitin Chondro nebo Gelagan baby. Budete tak moc hodná a poradíte mi co dalšího s doplňkové stravy přidávat? Budu krmit granulemi Eukanuba. Děkuji a přeji krásný zbytek víkendu Lucka
 

Iva 13/07/2007 22:09:22
Paní Zlatko, děkuji za odpověď - téma progesteron. O optimálních hladinách pro krytí taky už něco vím, spíš mi nebylo jasné, proč u mé fenky nastal tak razantní vzestup během 2 dnů. Ovulace patrně proběhla, jinak by vzestup nenastal žádný. O herpesviru jsem vyčetla už taky dost, věhlasní porodníci však tvrdí, že rozhodně nezpůsobuje nezabřezávání. Znamená pouze odúmrť zárodků či narození neživotaschopných plodů. U našeho psa bude problém spíš v hormonální nerovnováze, což může taky způsobovat počáteční zánět dělohy. Zajímalo by mě, zda se dá zjistit i v ranném stádiu, když prozatím žádné další projevy nejsou. Mé feně jsou 4 roky.
 

Veronika Staňková 13/07/2007 20:13:19
Dobrý den,paní Zlatuško! Máme takový menší problám s naší Qeiruškou. Večer ji naposledy venčíme kolem 22:30 hod. Potom jdeme domů, chvíli si s ní ještě hrajeme a potom když zalehne do pelíšku nebo na postel co má v pokojíčku, jí zhasneme a zavřeme a necháme ji spát. Ve 2 hodiny začne strašně kňučet, výt a štěkat. Když za ní přijdu, má počuranou plínku a má radost, že mě vidí. Lehnu si nachvíli za ní do pokojíčku a ona usne. Poté zase odejdu. Ale situace se za hodinku až 2 opakuje znovu. Pokud si k ní ale lehnu a zůstanu s ní, spí klidně až třeba do 8 hodin se mnou. V průběhu dne, když ji zavřeme do \"jejího pokoje\" dělá totéž. Vždycky se počurá, i když předtím byla venku. Potřebujeme aby se naučila být také sama doma, ale nemůžu ji nechat výt na celý dům. Myslím si, že se sama bojí. Jak ji mám naučit aby se nebála? Mockrát děkuju za radu! Zdraví Veronika
verisek.s@centrum.cz

Pavla 13/07/2007 18:56:09
Dobrý den potřebuju poradit nebízí mi ątěňátko ale nevidí je nějaká moľnost ľe uvidí nebo exictuje nějaká operace?Kdyľ si je nikdo nevezme tak je utratí a to nechci prosím pomozte děkuji
sexic@seznam.cz

Míla 13/07/2007 09:27:08
Mnohokrát Vám paní Zlatko děkuji za cenné rady a přeji krásný den.
 

NATINOR 12/07/2007 22:40:11
Šárko, doporučené dávkování najdete na každém balení Eukanuby. Podtrhuji, že toto dávkování je pouze doporučené. Vhodnou dávku si musíte u štěňátka nastavit sama - některému štěněti je málo, jinému zase stačí. Poznáte to podle toho, jak pejsek přistupuje ke krmivu a jak prospívá. Hezký večer přeje Zlata B.
 

NATINOR 12/07/2007 22:35:36
Dobrý večer, Jiří. Bohužel, Váš dotaz je velmi nekonkrétní. Neví, co si mám představit pod pojmem \"takové flíčky\". Nejlépe bude, když navštívite s pejskem veterinárního lékaře. Srdečně zdraví Zlata B.
 

NATINOR 12/07/2007 22:32:07
Leo, bylo by vhodné podávat pejskovi veterinární jaterní dietu - vynikající zkušenosti máme s jaterní dietou od fy. Hill´s (zakoupíte u veterináře). V lékárně kupte preparáty LIPOVITAN a ESSENTIALE FORTE N - tablety podávejte podle návodu 3x denně. Doporučuji Vám pravidelnou kontrolu hodnot jaterních testů u Vašeho veterinárního lékaře. Samozřejmě by měl lékař dohlížet i na pejskovu rekonvalescenci. Hezký večer přeje Zlata B.
 

NATINOR 12/07/2007 22:21:23
Dobrý večer, Mílo. K nakažení zdravého zvířete parvovirózou může dojít přímým kontaktem s nemocným zvířetem, ale i zprostředkovaně, kdy se jako faktor přenosu mohou uplatnit mechanicky lidé, hmyz, různé předměty apod. Parvoviróza postihuje především štěňata ve věku 6 až 12 týdnů. To je způsobeno tím, že v tomto období života psa vymizí z jeho organizmu mateřské protilátky (protilátky získané z mateřského mléka) a štěně ztrácí ochranu nejen proti parvoviróze, ale i proti dalším infekčním onemocněním. Inkubační doba trvá zpravidla 7 až 14 dní. Vzhledem k tomu je velmi pravděpodobné, že jste si koupili štěňátko již nemocné. Nakolik bylo vhodné použít Vámi zmiňovanou vakcínu musí posoudit veterinární lékař - to já nejsem. Nicméně jako chovatelka Vám radím: informujte neprodleně chovatele štěněte a začněte jednat. Náš právní řád posuzuje psa jako věc. Podle Občanského zákoníku §597, odst.1, máte právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady, která vyšla najevo a na kterou Vás prodávající neupozornil. Pokud Vám chovatel deklaroval štěně jako bezvadné a toto se ukázalo být nepravdivým, máte právo od smlouvy ustoupit. Zjištěné vady štěněte musíte uplatnit u chovatele-prodávajícího bez odkladu, nejpozději do šesti týdnů od koupě. Zákon nevyžaduje reklamaci písemnou, doporučuji Vám však, aby jste tak učinili - nejlépe doporučeným dopisem. Také si nechte vystavit od ošetřujícího lékaře štěněte písemnou lékařskou zprávu, včetně vyúčtovaní léčby. Chovatel je povinnen ze zákona s Vámi nastalou situaci řešit. Doporučuji Vám nejprve zkusit se vzájemně domluvit. Mílo, vzhledem k tomu, že onemocnění parvovirózou často nejde vyléčit bez následků na štěněti, doporučuji Vám pejska chovateli vrátit. Hodně štěstí a sil přeje Zlata B.
 

NATINOR 12/07/2007 21:55:55
Dobrý večer, Renatko. Bernského salašnického psa Vám doporučuji krmit granulemi třídy superpremium. Pro Vaší lepší orientaci v typech granulovaných krmiv nalistujte, prosím, na našem webu téma \"Granule\". Najdete jej v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Podle mne pojem \"kvalita za nižší cenu\" je holý nesmysl. Pokud chcete vyrábět vysoce kvalitní krmivo, musíte používat vysoce kvalitní suroviny - a ty nejsou levné. Mercedes je také dražší než Trabant. Hezký den přeje Zlata B.
 

NATINOR 12/07/2007 21:43:41
Dobrý večer, Věrko. Problematikou nedostatečné funkce slinivky břišní jsme se v naší poradně již několikrát velmi podrobně zabývali. Nalistujte, prosím, starší příspěvky. srdečně zdraví Zlata B.
 

Míla 12/07/2007 12:08:07
K dotazu ze dne 10.7.2007 připojuji E-mail, kdyby jste měl někdo podobné problémy, prosím , poraďte. Předem děkuji.
MilusePlskova@seznam.cz

Šárka 12/07/2007 08:33:09
Dobrý den,mam 8 týdnů staré štěně německé dogy. Krmím krmivem eukanuba puppy junior large a chci se zeptat jakou denní dávku mu mám dávat na kilogram jeho hmotnosti. Děkuji za odpověď.
malinova@linaset.cz

Jiří 11/07/2007 20:37:46
Dobrý večer,mam sedmy mesicni fenku yorka,od sameho zacatku ma na tele takove flicky,pani chovatelka tvrdila ze stenata tim trpi,ale ze se to strati,bohuzel ztrati a zase objevi.prenosne to neni na jineho psa.muzete mi nekdo poradit co s tim.dekuji s pozdravem
vagans@seznam.cz

Lea 11/07/2007 12:05:01
Dobrý den,potřebovala bych poradit,co dávat 7 letému psíkovi,který se zázrakem vyhrabal z otravy jedem na slimáky a má vysoké jaterní testy...Je nějaká speciální dietka?(Název granuli,konzerviček..)Předem děkuji za odpověď.
ksichticek@seznam.cz

Míla 11/07/2007 06:55:04
Dobrý den, k mému včerejšímu dotazu jsem ještě chtěla dodat, že štěňátko jsme měli doma, takže nemohlo přijít do kontaktu s jinými psi, a když jsme si ji dovezli, tak měla \"řidší\" stolici. Před tímto štěňátkem jsme měli fenku boxera 9 let, proto nějaké znalosti máme. Možná, že můj e-mail byl trochu \"zmatený\", taky to asi bylo znát na chybách ,za což se omlouvám, ale byla jsem z celé situace ještě úplně vedle. Přeji krásný den.
 

Míla 10/07/2007 13:12:38
Míla, dobrý den obracím se na Vás s prosbou.V pátek 6.7.2007 jsme si dovezli od chovatele štěňátko boxera (nar.20.5.2007), z kterého jsme měli ohromnou radost, která však netrvala dlouho. V neděli ráno 8.7. nad ránem štěňátko začlo zvracet,bylo malátné, odmítalo pít a žrát, dostalo silný průjem, kde se objevovala krev, které bylo čím dál víc(hrozný pohled). Okamžitě jsme jeli k veterináři.Kde podle prvních příznaků se jednalo o parvovirozu.Štěnátko si ponechali na hospitalizaci, nasadili patřičnou léčbu-kapačky, antibiotika atd.Podle očkovacího průkazu bylo štěně očkované 2.7.2007 očkovací látkou DURAMUNEDAPPI 1SCdávka, DURAMONE LC 1SC dávka V očkovacím průkazu jsou dvě nálepky pod sebou).Podle srovnání s jiným OˇP jsme zjistili, že štěňata jsou očkováni látkou PUPPI(nejsem,ale odborník, takže nemohu posoudit) Štěňáko je ješte hospitalizavané, stav je o něco lepší, takže doufáme, že je z nejhoršího venku.I když máme obavy z možných následků. Další výsledky budou v příštích dnech.Jak píšu nejsem odborník, ale přijde mě, že se někde stala chyba buď za strany chovatele(brzký odběr) nebo veterináře. Pohled na utrpení bezbranného štěněte byl velice pro nás stresující. Samozřejmě koupě štěněte není levná záležitost a počítám, že když všechno dobře dopadne léčba se bude pohybovat 6 000,- až 8 000,-Kč, což také není zanedbatelné. Moc Vám prosím o radu, jaký máte na věc názor a jak postupovat při úhradě za léčbu.S pozdravem Míla
 

Renata 10/07/2007 12:45:18
Dobrýd den, potřebovala bych poradit jakým krmivem - myslím tím granule krmit štěně bernského salašnického psa, má 9 týdnů. Studovala jsem na internetu různé značky, ale nevím, co si z toho vybrat. Určitě bude dobrá Eukanuba, Royal, Calibra. Ale nevím nakolik cena odpovídá kvalitě a jestli to třeba není jen cena za značku a přitom se dá koupit obdobně kvalitní krmivo ale za nižší cenu.Děkuji za radu.
Pliskova.R@seznam.cz

věra 09/07/2007 22:37:23
15 měsíční fenka NO trpí 3 měsíce urputnými průjmy, hubne, je však nesmírně žravá.Po řadě vyšetření se konstatuje naprosto nedostatečná činnost slinivky..podávány léky, nyní Pangrol 20 000, strava Purina, veterinary diets EN, žádné zlepšení.... Děkuji předem za radu!!!
vera.vrsecka@seznam.cz

NATINOR 09/07/2007 22:09:00
Dobrý večer,MaGi. V každém případě pejska krmte granulemi pro psy, ne pro kočky. Mnoho renomovaných značek vyrábí receptury vhodné pro trpasličí plemena, přičemž jim jsou granule uzpůsobeny nejen svými nutričními hodnotami, ale i velikostí - např. Royal Canin, Eukanuba, Proplan a další. Psíka odčervujte pravidelně každých 6 měsíců. Dávku a preparát Vám určí veterinární lékař. Hodně zdraví Vám i pejskovi přeje Zlata B.
 

NATINOR 09/07/2007 21:47:14
Dobrý večer, paní Hano. Zdraví našich německých dog je pro nás skutečně prioritní. Obě naše chovné feny mají echokardiografické vyšetření srdce, pravidelně jednou měsíčně absolvují preventivní veterinární prohlídku a každý rok provádí náš rodinný veterinární lékař odběr krve na biochemická stanovení - tato opatření jsou pro všechny mé psy celoživotní. K péči o zdraví mých zvířat neodmyslitelně patří úzkostlivé dodržování všech pravidel zoohygieny a prevence, samozřejmě s výživou vysoké kvality. Vzhledem k tomu, že chovné feny jsou základem naší chovatelské stanice, klademe na kvalitu jejich zdraví vysoké nároky. Dogy z naší chovatelské stanice prokazují nejen své exteriérové kvality, ale zároveň jsou na ně kladeny i výkonnostní nároky, o čemž svědčí pravidelná účast na výcvikových akcích chovatelského klubu a složené pracovní zkoušky. Zakladatelku našeho chovu jsme vybírali velmi pečlivě, po zralé úvaze, s důrazem na kvalitu její genetické výbavy. Štěňata v naší chovatelské stanici si dopřáváme pro radost, s přísným důrazem na kvalitu (četnost našich vrhů je 1 vrh za 3 roky). Jsou odchovávána v těsném kontaktu s námi, jejich zdravotní stav je nepřetržitě monitorován naším veterinárním lékařem a to až do doby odběru novým nabyvatelem. Majitelé našich štěňat jsou velmi podrobně informováni o jejich zdraví a původu, při odběru je součástí kupní smlouvy i krátká lékařská zpráva. Sestavování rodičovského páru věnujeme maximální pozornost s důrazem na jeho oboustrannou vhodnost a kvalitu. Co se týče Vámi dotazované DKK: vzhledem k tomu, že DKK u německých dog není nijak výrazným zdravotním problémem (mnohem závažnější zdravotní potíží plemene je podle mého soudu stav srdce a wobbler syndrom), nemají moje feny RTG snímek kyčlí. Ostatně ani náš chovatelský klub toto vyšetření nevyžaduje. Německá doga není k DKK náchylnější než jiná plemena, dokonce bych řekla, že výskyt závažnějších stupňů DKK je u dog nižší, než u jiných plemen. Navíc je toto onemocnění bráno jako vývojové (a to více než ze 70%) s polygenní dědičností. To znamená, že vznik a rozvoj onemocnění je podmíněno mnoha faktory, nejvíce jej však ovlivňuje intezita a rychlost růstu, kvalita výživy, pohybové nároky, kvalita ustájení a prostředí, v němž štěně vyrůstá. Každé štěně se rodí se zdravými kyčlemi. Štěňátka z naší chovatelské stanice prodáme jen vážným zájemcům do výborných podmínek, kteří nás přesvědčí o tom, že jsou pro ně vhodnými majiteli. Srdečně zdraví Zlata B.
 

NATINOR 09/07/2007 20:35:23
Dobrý den, Ingrid. S krmivem Nuget nemám osobní zkušenost. V každém případě bych Vám doporučovala krmit holčičku granulemi superpremiové třídy. Pro Vaši lepší orientaci v granulích nahledněte na našem webu do tématu \"Granule\", najdete jej v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Pro zlepšení kvality osrstění můžete feňulce podávat doplněk GELACAN CHAMPION (najdete jej na www.orling.cz). Mám s ním vynikající zkušenosti, našim dogám jej podáváme trvale. Hodně zdravíčka přeje Zlata B.
 

MaGi 09/07/2007 14:09:03
Dobrý den,mám doma ročního tr.pinče.Má pod 3 kila a chtěla bych se zeptat jestli mu musím kupovat malinké granule něco jak pro kočku nebo jestli můžu ty granule o normální velikosti.Zdá se mi že je to na něho velké.Mohli by ste mi doporučit nějakou značku granulí pro malá plemena?A ještě bych se chtěla zeptat jak často a po jakých kouskách se dává těmto malým plemenům odčervovací tableta.Předem děkuji za odpověd
anezicka77@seznam.cz

pani Hana 09/07/2007 00:03:24
Chci se zeptat,kdy už se konečně budete zabývat ve vašem chovu DKK,preferujete zdraví a stále nenacházím výsledky!Mám zájem o jedince z Vašeho chovu,ale je mrzuté,že nemáte žádné zdravotní testy.Tak výborný chov si to přece zaslouží,nebo ne?
santiago.hana@seznam.cz

Šlechtová Ingrid 08/07/2007 23:03:32
Mám roční fenku retrývra,po vypadání štěněcí srsti jí pořád ještě nenarostla dlouhá srst.Krmím jí štěněcí EMINENT,a ted chci začít krmit štěněcí Nuget/prý je lepší pro srst. Je to pravda co povídají o tomto krmení? Chválejí ho ,jenom nevím zda se nejedná o propagaci,a kvalita nikde. S pozdravem Ingrid
slechtova10@seznam .cz

NATINOR 08/07/2007 13:11:26
Dobrý den, Marto. Pokud máte sebemenší pochybnost o tom, zda Váš pejsek dobře vidí, nechte jeho oči odborně vyšetřit veterinárním lékařem. Doporučovala bych Vám s vyšetřením neotálet - u onemocnění očí je vždy lepší jejich včasná diagnostika a následná léčba. Doporučuji Vám se na vyšetření s lékařem předem domluvit a objednat, protože vyšetření očních vad je specializovaný a časově poměrně náročný výkon - 30 minut až 1 hodina. Nemusíte se obávat, vlastní vyšetření není nijak bolestivé, nepříjemnější diagnostické procedury se provádějí až po předchozím místním znecitlivění oka pomocí speciálních kapek. Po celou dobu vyšetření budete v ordinaci se svou holčičkou. Hodně štěstíčka a zdraví Vám oběma přeje Zlata B.
 

NATINOR 08/07/2007 12:57:19
Dobrý den, Jituško. Pokud je štěňátko klidné a spokojené, pravidelně pije, nemusíte se nijak zvlášť znepokojovat. Mateřské mléko má pro štěňata naprosto ideální složení, jejich trávicí soustava je dokáže dokonale zpracovat a využít, proto není nijak neobvyklé, že štěňátko nemá stolici každý den. I lidská miminka-kojenci tímto své maminky někdy vystraší. Je také možné, že se maličké vyprázdnilo při tom, když jej olizovala matka a Vám to mohlo uniknout. Hodně chovatelských úspěchů přeje Zlata B.
 

MARTA 08/07/2007 07:06:30
Dobrý den,mám fenku tervuerena 10 týdnu. Zdá se mi,že když se na procházkách venčíme tak se mi stále drží na pravé straně těla.Zkoušela jsem se otočit a hned jít na zpět ihned přešla na pravou stranu.Na vodítku ji zatím nechavám at si chodí sama.Nemá něco s očima?Je nějaký test jak poznat vadu očí.Na zahradě běhá všude už se dvákrát stalo,že narazila do koleček to jsme připsali jeji neposednosti když ji zavoláme běží k nám div nás neporazí.Je velice hravá a temperamentní.
MATA.BU@SEZNAM,CZ

Jitka 07/07/2007 22:35:43
Dobrý den, mám doma štěně staré 3 týdny a už druhý den nekadilo.Bříško má měkké a nebolestivé,spí klidně. Fena bohužel jen kojí a odčůrá, kálení obstarávám masírováním po každém krmení.Chtěla jsem se poradit jestli mohu štěněti nějak ulehčit pokud to bude nutné a jestli je to normální jev.Jedná se o plemeno Shih-tzu. Děkuji za radu.
LehkaJitka@seznam.cz

NATINOR 07/07/2007 19:51:13
Dobrý den, Vladane. Tělesný pach úzce souvisí s metabolismem organismu. Pokud Váš pes začal intenzivně páchnout, příčina toho všeho může být některá z metabolických poruch (například onemocnění cukrovkou). V pěti letech je labrador na prahu seniorského věku a je možné, že jeho vnitřní orgány již nefungují tak, jak mají. Doporučuji Vám proto nechat pejska důkladně vyšetřit veterinárním lékařem, včetně biochemických stanovení z vyšetření krve. Pokud bude pejsek zdráv, zkuste mu přidávat do krmné dávky sladkovodní řasu CHLORELLA, která obsahuje celé spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků, 60% bílkovin, 19 aminokyselin, chlorofyl a je jedinečným komplexním přípravkem pro detoxikaci organismu, zlepšení imunity a zpomalování stárnutí - navíc působí velmi silně na OMEZOVÁNÍ tělesného pachu. Zakoupíte ji v lékárně nebo v prodejně zdravé výživy. Jako prioritu však skutečně vidím v případě Vašeho pejska důkladné posouzení jeho zdravotního stavu veterinárním lékařem. Krásnou neděli přeje Zlata B.
 

Vladan 07/07/2007 19:04:18
Dobrý den.Vlastním 5 let starého psa Labradorského Retrievera a nedaří se mi odstranit jeho zápach tzv. \"psinu\".Koupání nepomůže po pár dnech je zápach zpět.Psa mám v bytě a prý je cítit po celém domě.Prosím o radu,jak tento zápach potlačit na co nejdelší dobu? Děkuji.
from@email.cz

NATINOR 07/07/2007 15:12:09
Krásný den, Radko. Podrobný návod, jak postupovat při falešné březosti fenečky najdete na našem webu, v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Příjemný víkend přeje Zlata B.
 

NATINOR 07/07/2007 15:07:12
Dobrý den, Ivanko. Nejsem lékařka, nicméně pokud by Vás přesto zajímal můj názor: hodnota progesteronu 40ng/ml je skutečně hodně vysoká. Obecně lze pro určení správného termínu krytí použít následující schéma: při zjištěných hodnotách progesteronu pod 2 ng/ml - opakování vyšetření za 3-5 dní; 2-3 ng/ml - opakování vyšetření nebo krytí za 3-4 dny; 3,1-4,5 ng/ml - krytí za 2-3 dny; 4,6-8 ng/ml - krytí za 1-2 dny; 8,1-16 ng/ml – okamžité krytí. Neuvádíte, jak je Vaše fenka stará, nicméně pokud holčička nezabřezává opakovaně, příčinou může být cyklus bez ovulace, herpesvirová infekce či se může jednat o problém plodnosti u krycího psa (pokud fenku kryjete opakovaně jedním psem). Doporučovala bych Vám nechat fenečku podrobně vyřešit, nejlépe lékařem specializujícím se na tuto problematiku. Před dalším krytím si nechte fenku naočkovat proti herpesviru. Hodně štěstí v chovatelském úsilí přeje Zlata B.
 

Radka Blažíková 07/07/2007 14:14:17
Dobrý den!Prosím o radu:máme fenku Tosa-Inu, starou 3 roky.Po hárání má falešnou březost,při ležení ji už samovolně vytéká mléko.Pomohou studenné obklady?Nerada bych,aby skončila na injekcích.Moc děkuji za radu.S pozdravem Radka.
R.Blazikova@seznam.cz

Iva B. 07/07/2007 08:26:01
Vážený pane doktore, máme problémy s nezabřezáváním naší fenky BSP. Neponechávám nic náhodě, absolvovali jsme několik progesteronových testů a na základě výsledků jeli na krytí. Krytí vždy proběhlo bez problémů. Zajímaly by mě hodnoty progesteronu, které jsou ideální ke krytí. Naše fena měla v pondělí 0,68 ng, ve středu 2,68 ng a v pátek již 40 ng a v tento den jsme jeli na krytí. Nikde jsem se však nedočetla, že by mohla být takto vysoká hodnota progesteronu, což mě nabádá k myšlence, že jsme jeli již pozdě. Je možné, aby se za dva dny tako hodnota téměř zdesetinásobila? Děkuji za odpověď, Iva
bartosova.iva@voln.cz

NATINOR 06/07/2007 21:59:23
Dobrý večer, Lucinko. Záleží na tom, jak dalece se chcete a můžete přípravě krmné dávky pro svou dogu věnovat. Krmit granulemi je časově nenáročné a kvalitní, profesionálně vybalancované krmivo dodá pejskovi vše potřebné (i když např. vitamín C a chondroprotektiva budete muset v období růstu doplňovat) . Většina z nás ale stejně do granulí přidává \"nějakou tu mlsku\" na dochucení (jogurty, sýry, vajíčka, masové vývary). Pokud budete krmit masovou složkou, přílohou se zeleninou a potřebnými minerály a vitamíny, nic nepokazíte. Dříve granule nebyly a dogy také rostly do krásy. Je pravda, že většina pejsků vařenou stravu přijímá velmi ochotně, raději než granule (proto také to vylepšování). Znám také nemálo doginek, které se nechají k jídlu přemlouvat, ať už v misce mají cokoli. Takže záleží hlavně na Vašem pejskovi, jaký způsob krmení mu bude nejlépe vyhovovat. Důležité je, aby v konečném důsledku Vaše doga dostávala kvalitní, vyváženou krmnou dávku v optimálním množství. Krásný víkend přeje Zlata B.
 

Lucka 06/07/2007 21:41:04
a zapoměla jsem poděkovat. Děkuji a přeji krásný večer Lucka
 

Lucka 06/07/2007 21:38:22
Dobrý den paní Zlatko,chtěla jsem se zeptat, zda je lepší pro nováčka v chovu německých dog krmit granulemi než vařenou stravou? Ptám se z důvodu, abych při výživě tohoto překrásného plemene nic nezkazila. Již jsem četla Vaší rubriku \"Jak to děláme\".
 

NATINOR 06/07/2007 20:05:05
Dobrý den, Aničko. Preparát Synulox patří mezi antibiotika. Váš ošetřující lékař tedy předpokládá, že zvětšené mízní uzliny ovčounka jsou reakcí na bakteriální infekci (zvětšené mízní uzliny mohou být také reakcí na nachlazení, virózu apod.). Protože antibiotika jsou látky, které usmrcují v těle i prospěšné baktérie, doporučuji Vám při dlouhodobější léčbě podávat psíkovi probiotika - preparáty obnovující přirozené bakteriální osídlení organizmu narušené antibiotiky (volně prodejné v lékarně). Pro optimální účinek podávejte během léčby a pokračujte ještě alespoň dva týdny po jejím ukončení. Délku antibiotické léčby musí určit ošetřující lékař, obecně dlouhodobá léčba antibiotiky není nic neobvyklého. Důležité je, že stav Vašeho kamaráda se zlepšuje. Hodně zdravíčka Vám oběma přeje Zlata B.
 

Anna 06/07/2007 19:23:46
Dobrý den, našemu německému ovčákovi se velmi zvětšily mízní uzliny na krku. Veterinář mu dal tablety Synolux. Boule se o dost zmešily, ale ani po 25-ti dnech úplně nezmizely. Chci se zeptat, jak dlouho může pes tyto antibiotika užívat. Za Vaši odpověď předem moc děkuji. Anna
anca_delka

NATINOR 06/07/2007 14:40:52
Dobrý den, Verunko. Vetmedin je lék na srdíčko. Dávkování a užívání Vám musí určit ošetřující veterinární lékař, což já nejsem. Krásný víkend přeje Zlata B.
 

veronika brezinova 06/07/2007 13:35:38
Dobry den,chtela bych se zeptat na lék Vetmedin 2,5 jak ho ma pejsek uzivat(jezevcik)a na co presne je?dekuji Veronika Brezinova
vbrezinka@seznam.cz

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7


 

Nahoru