Poradna NATINOR

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7


 

NATINOR 17/03/2007 23:07:11
Krásný večer, Štefane. Jsem velmi ráda, že se Vám splní sen! Dogy jsou nádherné bytosti a pokud budete mít srdce otevřené, sám poznáte, jaký je to dar mít lásku německé dogy. K Vašemu dotazu: obvyklé je kontaktovat chovatele, kterého jste si vybral, buď písemně či telefonicky a domluvit se na osobní návštěvě. Není rozumné požadovat návštěvu vrhu brzy po porodu - zodpovědný chovatel Vám ji ani neumožní - matka potřebuje klid a pohodu na zotavení a řádnou péči o miminka a navíc - maličká štěňátka jsou bezbranná vůči infekcím, návštěvy cizích lidí u vrhu jsou první měsíc života štěňat zcela nevhodné. V současné době má většina chovatelů své webové stránky, kde novorozený vrh svých psích dětí prezentuje i s aktuálními fotografiemi, takže můžete být docela dobře \"v obraze\", štěňátka sledovat prozatím na dálku. V případě Vašeho skutečného a trvalého zájmu o konkrétní štěňátka jistě žádný chovatel neodmítne být s Vámi v pravidelném např. telefonickém kontaktu. Já osobně přijímám návštěvy zájemců o štěňátka až od jejich dokončeného 6 týdne věku. Trvám minimálně na dvou návštěvách - při první se společně poznáme, promluvíme si u kávy, zájemce má možnost prohlédnout si štěňátka, pohrát si s nimi, pozdravit se s jejich matkou, zeptat se na vše, co jej zajímá. Naopak i já mám možnost zájemce trochu \"vyzpovídat\". Pokud je naše náklonnost oboustraná, domluvíme se na dni odběru pejska (já neodděluji štěňátka od matky dříve, než po dokončení 9 týdne věku). V den odběru mám pro nabyvatele štěněte přichystánu kupní smlouvu, všechny doklady, které ke štěněti patří: očkovací průkaz či pas, průkaz původu (někdy se stane, že průkaz původu není ještě vystaven, ten zasílá chovatel majiteli štěněte ihned po jeho obdržení z Plemenné knihy) a nezbytnou výbavu - krmení na první dny u nového majitele, oblíbenou hračku, kousek látky \"provoněný\" pachem matky a sourozenců, písemné doporučení jak o pejska pečovat. Vybrané štěně nabyvateli předvedu, projdeme spolu všechna písemná ujednání, všechny případné otázky. Po podpisu smlouvy a finančním vyrovnání štěňátko získává nového majitele a odjíždí do svého nového domova a do života. Myslím si, že podobným způsobem jednají i moji kolegové-chovatelé. Štefane, vybírejte dobře, spoléhejte na rozum, ale řiďte se svým citem. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, ozvěte se (můj telefon najdete na tomto webu pod tlačítkem \"kontakt\"). Šťastnou ruku Vám ze srdce přeje Zlati.
 

Stefan 17/03/2007 22:23:06
Dobry vecer Zlatka. Tento rok na jesen,si idem konecne kupit davno vysnivane steniatko ND.Chcel by so Vas poziadat o radu.Ako sa postupuje pri neviem ako to napisat \"objednani \" steniatka.Kupujuci si chodi vyberat steniatko uz par dni po porode alebo az v den predaja?Alebo si vybera steniatko napr.pomocou internetu.Mozete mi to prosim Vas objasnit. Za odpoved dakujem Stefan
Vitalius@pobox.sk

NATINOR 17/03/2007 21:39:07
Dobrý večer, Laďo. Okusování srsti Vašeho štěněte může mít hned několik příčin. Může se jednat o svědivost kůže, zapříčiněnou některým z mnoha kožních onemocnění, někteří autoři připisují okusování srsti u psů nedostatku biotinu - vitamínu H (ten je velmi důležitým faktorem pro zdraví kůže a srsti), ale možnou příčinou může být i zlozvyk či mnohem horší důvod: sebepoškozování z nedostatku podnětů a deprese z osamění. Vzhledem k tomu, že jste Váš dotaz nijak blíže nespecifikoval - nepíšete, jak je pes ustájen, čím je živen ani jak se mu věnujete, je pro mne velmi obtížné odpovědět přesněji. Doporučuji Vám proto pejska nechat vyšetřit veterinárním lékařem, aby jste vyloučili možnost kožního onemocnění, popřípadě nedostatky ve výživě. Pokud bude pejsek shledán zdravým, bylo by na místě se zamyslet, Laďo, nakolik Vašemu briardovi chybí Váš zájem, péče, hry a podněty pro zdravý vývoj jeho psychiky. Briard je velmi aktivní, bystrý pejsek, kterého trvalá izolace např. v kotci či výběhu musí zákonitě velmi deprivovat. Devítiměsíční štěňátko potřebuje kontakt se svými lidmi, ostatními psy, častou změnu prostředí - zkrátka potřebuje poznávat svět a učit se. Společně se správnou výživou a péčí je toto základní podmínkou pro jeho správný tělesný a duševní rozvoj a z toho pramenící spokojený život. Krásnou neděli přeje Zlata B.
 

Laďa 17/03/2007 00:08:26
Máme 9-ti měsíčního briarada,oškubává si přední nohy,místy až na ježka.Je to z nudy nebo je to jiný problém.
vanav@iex.cz

NATINOR 12/03/2007 21:30:36
Dobrý večer, Leni. Rehydration Support Instant Diet formula od RC byla vyvinuta pro náhradu ztráty tekutin a elektrolytů u dehydratovaných psů a koček. Má pejskovi nahradit sodík a chloridy, o které díky úpornému průjmu jeho organismus přišel. V žádném případě to však neznamená, že by štěňátko nemělo přijímat další tekutiny. Právě při průjmech je důležité, aby pejsek dostatečně pil a nebyl tak ohrožen dehydratací. Nejdříve tedy dejte pejskovi vypít roztok RS, až jej spotřebuje, dbejte na to, aby měl maličký neustále k dispozici dostatečné množství pitné vody (ne studené, spíše odražené, lehce odstáté). Můžete také malému uvařit černý čaj, osladit jej Glukopurem (glukóza v prášku - koupíte v lékárně - je to vynikající zdroj lehce stravitelné energie) a po malých lžičkách mu několikrát denně podávat přímo do koutku tlamičky. Ovesné vločky v dietě můžete střídat s rozvařenou rýží, ze zeleniny vařte s masem hlavně mrkev, celer, petržel. Masový vývar po uvaření ochlaďte a seberte většinu tuku, který se usadí na hladině. Leni, teď je důležité, aby se zažívání Vašeho dogátka upravilo a pomalu regenerovalo. Pejsek takovouto přísnější dietu teď potřebuje. Až mu bude lépe, přejdete opět pozvolna do normálního krmného režimu. Nemusíte se bát, že by jej dieta nějak poškodila. Aby se mohl zdárně vyvíjet a růst, musí mít travení v pořádku - to je teď pro Vás prioritní. Důvěřujte svému veterináři. Jistě s ním po dobu léčení štěňátka zůstaváte v kontaktu. Informujte jej o každé změně. Až Vám dovolí, začněte miminko krmit, tak jak bylo zvyklé. Leni, nepíšete, čím jste maličkého krmila doposud. Pokud by jste měla zájem a potřebovala informace, nalistujte na našich stránkách téma \"Krmíme\" - najdete jej v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Mnoho úspěchů Vám přeje Zlata B.
 

lenka Černá 12/03/2007 20:13:34
Dnes je našemu ND s PP. /šedý tygr/ přesně 9 týdnů a již 4.den má průjem. Párkrát i zvracel žluté nestrávené granule. Od vetrináře dostal Rehydration Support od Royal Canin. K tomu doporučení do masového vývaru ovesné vločky se zeleninou bez masa. Je to správné? Stačí mu na 48 hod. 1 litr RS RS? Vodu ano, nebo ne? Nevyhládne?
lc2005@seznam.cz

NATINOR 09/03/2007 12:42:01
Krásný den i Vám, paní Šrámková. Je mi velmi líto, že má Váš pejsek zdravotní potíže a plně chápu, že máte o svého přítele velkou starost. Podle toho, co popisujete, se podle mne další návštěvy u svého veterináře nevyhnete. Dieta, kterou jste pejskovi nasadila je v pořádku, určitě Vašemu pejskovi neublíží. Vzhledem k léčbě bych Vám doporučovala podávat pejskovi speciální granulovanou veterinární dietu pro pejsky s gastrointestinálním onemocněním - vhodný typ pro Vašeho pejska Vám prodá Váš ošetřující veterinární lékař. Průjem a zvracení, které popisujete může souviset s přecitlivělostí Vašeho psa na preparát Helicid 20, konkrétně na léčivou látku omeprazol, kterou Helicid 20 obsahuje. Je proto nezbytné a důležité o těchto komplikacích informovat lékaře, který má Vašeho pejska v péči. Jen on může adekvátně zareagovat a nahradit Helicid 20 jiným preparátem, ke kterému bude organismus Vašeho psa tolerantnější. Nebojte se další návštěvy u lékaře, pokud nejsou antibiotika pro uzdravení Vašeho pejska nezbytná, jistě je pan doktor nebude ordinovat. Co se týká omezení pohybu při onemocnění psa - obecně platí, že není namístě nemocného pejska zatěžovat výcvikem, dlouhými procházkami apod. Doporučovala bych Vám mírný klidový režim, příjemnou, pomalou vycházku bez nějakého \"divočení\", venčit raději kratší dobu, ale častěji. Granule je podle mne lépe podávat zvlhčené vodou nebo vývarem, než suché. Pejskům se lépe žerou a jsou i lépe stravitelné. Pokud by Vás zajímalo, jak krmíme v naší chovatelské stanici nahlédněte na našem webu do témat \"Krmíme\" a \"Granule\", najdete je v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Paní Šrámková přeji Vám z celého srdce, aby se Váš pejsek brzy uzdravil. Nebojte se důvěřovat veterináři, bez jeho pomoci se Váš přítel v současném stavu, bohužel, neobejde. Hodně štěstí přeje Zlata B.
 

Šrámková 09/03/2007 09:40:36
Dobrý den, píšu Vám jelikož jsem hrozně nešťastná:-(Mám zlatého retrivera a je mu 5 let. Před měsícem jsme se léčili na nějakou vyrozu žaludku a střev pomocí injekčních antibiotik..vyskytli se tam nějaké problémym, ale dostali jsme se z toho. Dostali jsme od veterináře Helicid 20, který by mu mohl do budoucna pomoci..bereme ho pořád...ale od tý doby má pejsek zelené hovínko..je to normální? Můj problém dnes zpočívá v tom, že před třemi dněmi se objevil průjem (5x zaden) a k tomu bylo i zvracení..tak jsem začala dietou..první den mrkvička a druhý v mixéru rozmmixovaná rýže s granulemi. Bylo to dobré..i hovínko se včera objevilo..a dneska v noci se obět objevil průjem..a před chvílí se mi pejsek i pozvracel...co mám podle vás dělat? Nechce se mi opět k veterináři aby dostal antibiotika..chci se o tom pokusit sama...poradíte mi co dělat? Nemyslíte že by to mohl být problém s granulema? Máme Nutram zelený(rýže a jehněčí)..nemá to změnit? Je lepší podávat granule suché..nebo je zalévat horkou vodou..aby nabobtnali a pak dávat pejskovi? Pokud je pejskovi špatně..májí se dodržovat nějaké pravidla v jeho pohybu..jako šetřit ho atd? PRosím poraďte mi..je to nutné..nevím co dělat!!!Děkuji J.
pinky.s@seznam.cz

NATINOR 08/03/2007 22:09:14
Krásný večer, Petře. Podrobný popis, jak v naší chovatelské stanici postupujeme při falešné březosti u našich holčiček najdete na našem webu v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\" v tématu nazvaném \"Když vemínko bolí....\". Pokud jste rozhodnutí, že nebudete chtít odchovávat na své fence štěňátka, je Vaše úvaha o kastraci skutečně namístě. Jen si to řádně rozmyslete, protože stav tělíčka po kastraci je nevratný (fence bude odebrána děloha s vaječníky). Kastrací skutečně problém s falešnou březostí vyřešíte dokonale a navždy. Navíc (a to je z mého pohledu velmi důležité, důležitější než falešná březost) je kastrace velmi výraznou prevencí proti nádorovému onemocnění mléčné žlázy a naprosto vyloučí možnost závažného onemocnění - zánětu dělohy. Z vlastní zkušenosti Vám mohu napsat, že pokud fenečka trpí falešnou březostí již po první říji, bude s velkou pravděpodobností toto nepříjemné období prožívat po každém hárání. Někdy se však stane, že po porodu problémy s falešnou březostí ustanou. Sama mám však zkušenost opačnou. Zakladatelka našeho chovu - babulka Natali trpěla falešnou březostí nadále i po porodu. Vzhledem k jejímu seniorskému věku a na doporučení našeho rodinného pana doktora jsme jí odlehčili kastrací. Její dcera Apolenka také mívá falešnou březost, sice s minimálními problémy (nežravost,malé zvětšení žláz), ale má. Osobně neočekávám, že po té, co přivede na svět svoje štěňátka, její problémy vymizí. Takže Peťo, vše řádně promyslete. Až hladina prolaktinu v krvi Vaší fenky odezní, falešná březost zmizí, měli by jste již mít rozhodnuto, zda dáte holčičku vykastrovat. Hodně zdravíčka Vám oběma přeje Zlata B.
 

Petr 08/03/2007 11:24:29
Dobrý den, máme fenku dalmatina. V únoru jí bylo 12 měsíců. V prosinci loňského roku měla první hárání a následně v lednu tohoto roku se u ní objevila falešná březost. Po návštěvě veterinářky a prohlídce jsme byli ujištěni, že březost odezní do cca 14 dnů, léčena nebyla. Březost skutečně odezněla. Nicméně se vrátila cca před 7 dny. Po návštěvě veterináře (tentokrát jiného) proběhla medikamentace (očkování proti zánětu 2x a laktaci 2x). Následně jsme dostali prášky na 1 týdenní užívání (antibiotika, proti laktaci, proti zvracení). Bohužel stav se nelepší. Uvažujeme o kastraci, neboť fenka těmito stavy velice trpí. Prosím o radu či osobní zkušenost, jestli nejde tento stav řešit nějakým jiným léčebným způsobem než prášky (léčba dle nás nezabírá). Pokud se nám nepodaří ukončit falešnou březost, nemůžeme přistoupit ke kastraci a pomoct tak fence od těchto pro ni velice nepříjemných stavů. Navíc nám v tomto období přestává žrát, pít ji přesvědčíme s určitou námahou. Její současná váha je 18 kg, krmíme Eukanubou. Děkuji
studa@volny.cz

NATINOR 04/03/2007 16:13:44
Janičko, tuková bulka je u psů spíše kosmetický, než zdravotní problém, většině psů nezpůsobuje žádné potíže a rozhodně není bolestivá. Její výskyt zejména u stárnoucích psů je zcela běžný. Jsem přesvědčená o tom, že Váš Ben má akutní problém a to přesně na té končetině, která jej bolí - tudíž, jak píšete, jedná se o levou pánevní končetinu. Váš pes je již v seniorském věku, příčin bolestivosti pánevní končetiny může být hned celá řada: artrotické změny na kloubech, rozvoj neléčené DKK, poranění křížových kolenních vazů, rakovina kostí - osteosarkom atd.. V každém případě je akutní, silná bolest pro psa velmi nepříjemná a stresující. Váš pes potřebuje okamžitý odborný zásah veterinárního lékaře. Jani, nenechte svého Bena dále trpět bez pomoci a poskytněte mu odpovídající péči. Hodně štěstí přeje Zlata B.
 

Jana 04/03/2007 13:13:34
Dobrý den mam psa jmenem Ben je mu 9 let.Je to Německý ovčák.Na zadni pravý noze ma tukovou bulku ale bolí ho levá zední noha.Kdyz stojí a já na něj zavolam tak se rozbehne a zacne strasne naríkat na tu nohu.Myslite ze mu vadi ta bulka.I kdyz ji ma na druhe noze.dekuji.
janaj127@seznam.cz

NATINOR 04/03/2007 10:34:50
Dobrý den, Aky. Sání oblíbené hračky či deky Vaší holčičku uklidňuje, je to stejné, jako když miminka cucají dudlík. Sání odbourává stres, dodává pocit bezpečí. Vaše doginka je v pubertě. Hormonální nerovnováha v jejím tělíčku může způsobovat i psychické zatížení. Podle toho, co píšete je Vaše doginka velmi citlivou bytostí. Potřebuje svůj neklid nějak ventilovat a proto si našla činnost, která jí v nedávné minulosti přinášela velké uspokojení a uklidnění. Toto nemusíte nijak řešit, časem feňulka psychicky dozraje a se sáním hraček sama přestane. Co se týká jejího \"pronásledování\" - Akynko, je zřejmé, že jste pro Vaši doginu doslova \"středem vesmíru\". Je to obrovský dar, být takto milován. Na druhé straně chápu, že mít tak velkého psa neustále \"za zadkem\" je někdy obtížné. Víte, sama mám doma jednu takovou \"přísavku\" - moje mladší žíhaná Apolenka je na mou osobu upnutá úplně stejně. Z vlastní zkušenosti proto vím, že kárání, či dokonce fyzické trestání psa za takovéto chování není správné, ba dokonce jsem přesvědčená o tom, že je nepřípustné, navíc ani nevede k ničemu jinému, než zase jen k dalšímu stresu. Nemůžeme přeci trestat psa za jeho lásku a oddanost. Navíc, všechno co popisujete je jen dočasným problémem, až zvíře dospěje a získá sebejistotu, pod správným vedením se uklidní a jeho chování se ustálí. Moje Apolenka mě v pubertě pronásledovala doslova po celém domě: věšela se mnou prádlo, kontrolovala, jak si čistím zuby a stála hlídku za dveřmi toalety..... Ostatní členy mé rodiny také miluje, ale její život patří mně. Přesto, že má za sebou výcvik, zná všechny povely, její nutkání být v mé blízkosti i přes zákaz bylo vždy silnější. Mám pro Vás řešení, které u nás zabralo: dejte pelíšek Vaší doginy na strategické místo v bytě - je to místo, odkud bude mít ten nejlepší přehled - odkud bude moci sledovat Váš pohyb, aniž by musela za Vámi neustále chodit. Tam ji odložte, dejte povel \"místo, zůstaň\". Zpočátku se zkuste, pokud je to možné, pohybovat neustále v jejím dohledu a sledujte její chování. Pokud zůstane na místě, vraťte se k ní a velmi, velmi chvalte. Pokud Vás opět bude následovat, klidně, bez emocí jí vraťte na místo a celý postup opakujte. Nikdy nekřičte, buďte však důsledná a neustupná. Aky, Vaše dogina musí získat jistotu, že nikam neodcházíte, že jí neopouštíte a že může zůstat klidná, i když není ve Vaší těsné blízkosti. Snažte se být v těchto situacích vždy pozitivní, psa neutěšujte ani na něj nekřičte, tón Vaše hlasu musí být normální a neutrální. Až ukončíte svou práci a sednete si např. ke kávě či televizi, dovolte fence, aby zase mohla odpočívat u Vašich nohou. Všechno chce jen čas, i dospívání Vaší doginy jednou skončí :o). Aky, dogy jsou přenádherné bytosti s duší tak jedinečnou, že ji nenajdete u žádného jiného psího plemene. Někdy proto potřebují trošinku jiný přístup. Moje Apolenka mě neustále zbožňuje, už však pochopila, že její láska a oddanost ke mně není o nic menší, když doma leží vedle své maminy na pelechu a klidně odpočívá. Jistě na to přijde i Vaše holčička. Hodně štěstí Vám oběma ze srdce přeje Zlata B.
 

Aky 01/03/2007 16:12:10
Krásnej den.Mám dotaz Moje holčička něm.dog ted ji byl rok. Saje hračku jako vemínko,když to nedělá na hračce tak na polštáři či dece.Proč?ona u toho i usne.Když se poprvé hárala,hned nas navšívyla falešná březost,ale od té doby taky saje.Nechápu to žužlaní a falešná bř,jsou od sebe odlišné...Také mám problém.Pořád mně pronásleduje,kam já tam ona.Denně jdeme ven na 4 hodky běhat s pesanama,ale ona ani potom si nelehne,pokud já nesedím.Zase za mnou jde všude.Nemám s ní problém,když jí nechám doma samotnou,nebrečí,ani mi nic neničí,prostě leží a čeká.Nedala jsem jí žádnej důvod,aby mě takto pronásledovala.Prostě je s tímto hroznej trápič,protože já už pak naní křičím a posílám jí na místo,kolikrát jí plácnu,ale nic,zase mě stíhá.Bydlím v bytě..Děkuji za pomoc od mého trápiče někdy se vážně chová jako můj partner,ale já jí nerozmazluji dokáži jí i pořádně zlískat,když si to zaslouží.Mějte se
Aky.j@seznam.cz

NATINOR 26/02/2007 20:31:02
Dobrý večer, Ivo. Bohužel, Váš dotaz je dost nekonrétní, nevím, co bych si měla představit pod pojmem \"místo s černými kuličkami\" - jedná se o tmavě zbarvená kruhovitá ložiska na pokožce nebo přímo o prostorové novotvary? Nejvhodnější by bylo požádat lékaře o kompletní dermatologické vyšetření - kožní stěry, vzorky podkoží (biopsie kůže), vyšetření vzorků srsti s chlupovými váčky, krevní obraz atd. Často se zapomíná na skutečnost, že kůže je největším orgánem těla a její zdravotní stav je doslova zrcadlem zdraví celého organismu. Pomocí podrobnějších vyšetření je možno odhalit pravou příčinu kožních problémů a právě tu účinně léčit. Můžete se obrátit přímo na specialistu-dermatologa, mohu Vám doporučit MVDr.Jana Rybníčka z brněnské kliniky Jaggy (kontakt najdete na www.jaggy.cz). Ivo, mrzí mě, že Vám nemohu poradit kokrétněji. Mnoho štěstí přeje Zlata B.
 

Ivo Hanzlík 26/02/2007 16:55:52
máme maltézačku stáří 8let na zádech se jí udělali místa s černými kuličkami veterinář nám předepsal antibiotika ty nezabrali ted´používáme šampon který nám doporučil zatím fleky nemizí prosíme o radu s pozdravem Hanzlík Ivo
hanzlik.wap@worldonline.cz

NATINOR 22/02/2007 21:48:15
Verunko, jsem moc ráda, když je v mých silách pomoci pejskům a jejich lidem od starostí. Krásné předjaří přeje Zlata B.
 

NATINOR 22/02/2007 21:45:31
Jituško, myslím si, že se nemusíte nijak zvláště znepokojovat. Některé fenečky mohou hárat později - kolem jednoho roku věku. Navíc, u jorkšírků se častěji vyskytuje tzv. skrytá říje - feňulka poprvé hárá velmi \"nenápadně\", příznaky říje jsou tak nezřetelné, že si jich nemusí majitel všimnout, protože holčička se stačí udržovat v čistotě. Některé opravdu drobné fenky (s hmotností pod 2kg nehárají vůbec nebo jen velmi nepravidelně - znám jednu fenku jorka, velmi droboučkou, která poprvé hárala až ve svých 4 letech - což je ovšem již problém). To ovšem nebude případ Vaší holčičky - hmotnost 3kg je podle mne na fenku jorka dostačující. Přesto - zejména pro Vaši klidnou dušičku - nic nezkazíte tím, když feňulku ukážete Vašemu veterinárnímu lékaři. Jsem však přesvědčená o tom, že bude mít se mnou shodný názor. Mnoho zdravíčka a štěstíčka přeje Zlata B.
 

Věra 21/02/2007 17:15:58
Moc Vám děkuji paní Zlatko. Jste moc hodná, že si pro nás všechny najdete čas a radu. Ještě jednou dík. V.
 

Jitka Fukalova 21/02/2007 09:55:07
Prosím o radu, Máme 11 měsíční jorkširku(28.3 bude rok),a ještě nehárala, je v pohodě čilá, zdravá, má 3 kila, je to v normálu, Pořád slyším jak ostatní jorkšírky hárají kolem 8 měsíce, rádi bychom v budoucnu štěnátka.děkuji za odpověd ,
jitka.fukalova@seznam.cz

NATINOR 19/02/2007 23:28:53
Věruško, prohnědávání černé srsti může být zapříčiněno počínajícím jarním línáním (v tomto případě jsou hnědě zbarvené chlupy prakticky již odumřelé, během času vypadnou a nahradí je opět černá srst). Dalším důvodem bývá porucha metabolismu manganu (nejčastěji jeho nedostatek). Deficit manganu v těle psa vede ke ztrátám pigmentu v černé srsti - ta pak dostává nežádoucí nahnědlé odstíny. Také dostatek mědi a zinku je pro zdravou srst velmi důležitý. Verunko, vše jde velmi dobře napravit podáváním doplňkového preparátu GELACAN CHAMPION, který je přímo určen pro zlepšení kvality kůže a pigmentace srsti. Objednáte jej na www.orling.cz. Důležité je, podávat jej pravidelně a dlouhodobě, aby nedostatek prvků, minerálů a vitamínů byl v organismu Vašeho psíka vyrovnán. Gelacan Champion navíc podporuje a urychluje línání a přechod do výstavní kondice. Mám to sama velmi dobře vyzkoušené u mých vlastních psů - funguje báječně. Co se týče častého střídání granulovaných krmiv - to podle mne stabilitě vnitřního prostředí v trávicím ústrojí psa nijak neprospívá. Měla by jste si vybrat jednu opravdu kvalitní recepturu, která bude pejskovi chutnat a té se držet. Vaší lepší orientaci v granulovaných krmivech může pomoci, když si na našich stránkách přečtete téma \"Granule\", najdete jej v hlavním menu pod tlačítkem \"JAK TO DĚLÁME\". Hodně zdravíčka přeje Zlata B.
 

NATINOR 19/02/2007 23:08:38
Ivanko, nečitelné tetovací číslo není závadou, pokud chcete s pejskem cestovat do zahraničí na výstavu. Důležitý je správně vyplněný Pet passport-Pas pro malá zvířata, samozřejmě s platnými záznamy o očkování. Pro cestu na zahraniční výstavu si v něm musíte nechat vystavit potvrzení o klinickém vyšetření psa u Vašeho veterinárního lékaře. Ostatní potřebné doklady (PP, Vstupní list) jsou stejné jako u našich domácích výstav. Mnoho úspěchů přeje Zlata B.
 

Věra Dobiášová 19/02/2007 16:21:52
Dobrý den, mám trikolorní dlouhosrstou kolii stáří 15 měsíců.Pes měl krásně černou srst, nyní cca 3 měsíce na hřbetě ve dvou místech prohnědává. Pravděpodobně způsobeno krmením(pigment).Celkově byl a je zdravý.Granule pro štěňata střídám, ale vždy značková. Děkuji za radu případně i Váš názor. Pozdravuje Vás Věra
v.dobiasova@seznam.cz

Ivana 19/02/2007 15:00:31
Dobrý den,chtěla bych se zeptat co je potřeba k tomu abych mohla vyjet s pejskem na výstavu do zahraničí.Má špatně čitelné tetovací číslo je to na závadu? Děkuji Ivana
barteckova@atlas.cz

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7


 

Nahoru